Bill Gibbs a EMO2009
rozhovor s Andreou Cejnarovou
Spojují se i výrobci softwarů
Strategii vzájemného spojení sil uplatnily o více než rok dříve (přesně v lednu 2008) také společnosti Cimatron a Gibbs and Associates, které se sloučily pod názvem Cimatron, přičemž původní firma Gibbs and Associates nyní funguje jako kompletně vlastněná pobočka Cimatronu. Produktová řada Cimatron v současnosti zahrnuje obě značky, tj. CimatronE a GibbsCAM se softwarovými řešeními pro konstrukci forem, zápustek a elektrod, 2,5- až 5osé frézování, drátovou řezačku EDM, soustružení, frézování, rotační frézování, multifunkční obrábění a obrábění na polohovacích otočných stolech.
Jak dnes nahlíží na tuto fúzi sám Bill Gibbs – zakladatel a majitel společnosti i značky GibbsCAM?
Po téměř dvou letech společného fungování mohu potvrdit, že moje tehdejší rozhodnutí bylo správné. Kromě mého osobního pocitu topodporují i konkrétní čísla vypovídající o úspěšnosti společného podnikání.
Nelitujete někdy, že jste prodal něco, co musí mít pro vás i vysokou osobní cenu – něco jako rodinné stříbro?
Skutečně ani v nejmenším. Až 25 let jsem byl v podstatě jen svým pánem a nemusel se zpovídat nikomu jinému než své ženě, pochopitelně. Ke konci mě to již začalo unavovat. Nyní jsem ve zcela nové pozici – v pozici zaměstnance a jsem mnohem spokojenější. Atmosféra ve firmě je velmi přátelská a spolupráce s lidmi z Cimatronu příjemná.
V čem spatřujete největší přínos této fúze?
Největší přínos pociťují zákazníci a o to nám od začátku šlo. Díky vzájemnému spojení můžeme zákazníkům nabízet mnohem širší spektrum řešení a naši obchodníci se již opravdu velmi zřídka dostávají do situace, kdy by museli poctivě přiznat: my váš problém vyřešit neumíme, bohužel se budete muset obrátit na konkurenci (zdůrazňuji, že takového přiznání by poctivý obchodník měl být schopen). Kromě obchodní sítě se pochopitelně spojila i síť servisní, školicí apod., takže naši zákazníci mohou být rychle a profesionálně obslouženi téměř kdekoliv na světě.
Na spojení firem ale také musel být i nějaký čistě obchodní zájem slibující vyšší zisk...
Samozřejmě, všichni přece pracujeme jen pro peníze. Zatímco GibbsCAM byl tradičně silný na americkém trhu, Cimatron byl úspěšnější v Evropě. Po vzájemném spojení tedy došlo k očekávanému výraznému posílení prodeje GibbsCAMu v Evropě a CimatronuE v USA. A to samozřejmě přineslo do firmy i peníze.
Pociťujete dopady globální hospodářské krize jinak v Evropě a jinak v USA?
Propad je pochopitelně všude a mají ho všichni. Prodej našich produktů byl v USA vyšší než v Evropě, avšak krize v USA byla současně hlubší. Ve výsledku tedy došlo k tomu, že se zaznamenaný propad v prodeji v USA a v Evropě vyrovnal.
Dokázal byste zformulovat současné trendy v požadavcích zákazníků na CAM softwary?
Došlo zde k nějakému posunu? Nic zvláštního jsem nezaznamenal. Zákazníci chtějí stále to samé: software rychlejší a ještě rychlejší, výkonnější a uživatelsky snadnější. Možná bych ale přeci jen zmínil efektivní programování multifunkčních strojů, které poskytují výrazné zvýšení produktivity.
S čím jste přijeli letos na EMO vy?
Předně je to právě řešení multifunkčního obrábění GibbsCAM MTM, které plně podporuje všechny funkce dostupné na standardních multifunkčních strojích a dlouhotočných automatech. Kromě toho zde také předvádíme novou, 64bitovou verzi GibbsCAM, která uživatelům umožňuje pracovat s mnohem většími soubory a dosahovat rychlejších a přesnějších výsledků při generování konkrétní dráhy nástroje, postprocesingu a graficky náročných funkcích.
Celý článek ke stažení ZDE.
Andrea Cejnarová
datum zveřejnění: 10. 10. 2009