nejlepší programátor CNC obráběcích strojů 2010, Kategorie CNC projekt roku
6. ročník soutěže v programování CNC obráběcích strojů, vypsaný společnostmi PROFIKA CZ, technology-support, Renishaw a Technický týdeník (Business Media CZ), Kategorie CNC projekt roku, zavěrečné hodnocení
Kategorie CNC projekt roku, hlavní kategorie 6. ročníku, byla zaměřena na projekt v oblasti CNC technologie na obráběcích strojích. Příjem soutěžních prezentací byl ukončen 22. října 2010. Ze všech prací, které splňovaly předem daná kritéria, hodnotitelé následně vybrali šest projektů, které postoupily do finálního hodnocení.
Do celkových výsledků se započítaly body udělené za povinné kategorie, stanovené v zadání, tedy za elektronickou prezentaci, papírovou prezentaci, videoprezentaci a reálné dílce. Kvalitu projektů hodnotilo 25 odborníků z průmyslu i z akademické sféry. Každý hodnotitel měl možnost přidělit nejlepšímu projektu 10 bodů, druhému nejlepšímu 6 bodů, třetímu 4 body, čtvrtému 3 body, pátému 2 body a šestému 1 bod.
Tento ročník soutěže byl zajímavý především širokým a velmi pestrým spektrem soutěžících, a tím i umístěných. Zúčastnili se ho a na předních místech se umístili studenti středních škol, zaměstnanci strojírenského výzkumného ústavu, programátoři – nováčci, zkušení pracovníci s mnohaletou praxí, profesionálové i amatéři. Je vidět, že vytvoření této nové kategorie bylo dobrým rozhodnutím, poněvadž dokázala oslovit skutečně širokou veřejnost, která se setkává nad prací s CNC obráběcími stroji.
Jak tedy 6. ročník dopadl?
Na prvním místě se s celkovým počtem 254 bodů umístil projekt "Lopatka" NC týmu VCSVTT ČVUT v Praze."
Lopatky jsou typem hi-tech obrobků charakterizovaných zakřiveným tvarem, vysokou kvalitou povrchu, štíhlou konstrukcí a často také velkými rozměry. Vyrábějí se obvykle z nerezové oceli nebo ocelolitiny. Ekonomická výroba tohoto dílce vyžaduje: produktivní hrubovací operace pro odstranění přídavků v krátkém čase a dokončovací víceosé konturovací operace pro vytvoření hladkého a tvarově přesného povrchu.
Operace frézování je jednoznačně nejnáročnější operací z hlediska technologie i časové náročnosti, proto byl projekt zaměřen především na optimalizaci frézovacích operací. Technologie frézování lopatek je řešena primárně pro horizontální frézovací stroje. Projekt byl řešen na strojích SpeedTec – dvouvřetenové centrum výrobce TOS Varnsdorf a na experimentálním frézovacím stroji LM-2, vyvinutém a realizovaném ve VCSVTT. Použitý software: NX, GibbsCAM.
Soutěžní video NC týmu VCSVTT ČVUT můžete shlédnout zde:
Na druhém místě se s celkovým počtem 192 bodů umístil projekt „Hnací kladka, hnaná hřídel“ Michala Harmáčka a Václava Pergla ze společnosti UNIT PLUS s.r.o.
Společnost UNIT PLUS vyvinula a vyrobila nový typ univerzálního podúrovňového soustruhu pro produktivní obrábění tramvajových kol bez nutnosti demontáže podvozku. Soustruh je součástí komplexního podúrovňového soustružnického pracoviště určeného pro všechny typy v současnosti provozovaných tramvají, včetně nízkopodlažních. Modifikované technické řešení hřídele v sestavě s kladkou o nosnosti 200 (250) kN slouží jako pohon kol a je kromě tramvají určeno i pro železniční vozy či metro. Sestava se vyráběla na strojích MASTURN MT54 1500 se systémem Heidenhain Datapilot 4110 a MCV1000 Quick se systémem Heidenhain T510/530i z produkce společnosti Kovosvit MAS. Použitý software: GibbsCAM, SOLID EDGE.
Soutěžní video Michala Harmáčka a Václava Pergla můžete shlédnout zde:
Na třetím místě se s celkovým počtem 182 bodů umístil projekt „Výroba ozdobných disků“ Miroslava Vosičky.
Miroslav Vosička přihlásil do soutěže řešení výroby frézovaných disků kol pro modely aut na autodráze v měřítku 1/24. Jedná se o makety závodních vozů kategorie GT a sportovních prototypů. Tyto kategorie jsou vyhlášeny jako Mistrovství ČR pořádané Svazem modelářů. Cílem kategorií je co nejvěrnější zpracování vozů včetně zbarvení a detailů.
Vlastní výroba byla rozdělena na výrobu polotovarů disků a dokončování přední strany disku včetně frézování paprsků a byla realizována na CNC soustruhu s poháněnými nástroji Hardinge Talent 8/52. Použitý software: GibbsCAM.
Soutěžní video Miroslava Vosičky můžete shlédnout zde:
Na 4. místě se s celkovým počtem 133 bodů umístil projekt „Frézování vtokové drážky“ Romana Steinera
Vtokové drážky se velmi často upravují, mění se jejich tvar i průřez, obzvláště po prvním zkoušení forem. Programátor by je musel celé přemodelovat a následně vygenerovat nový program. Dříve se používaly tvarové přípravkové frézy, které se pracně přebrušovaly. To ale lze jen v případě, kdy je k dispozici brusírna nástrojů.
Cílem práce Romana Steinera bylo vypracovat univerzální řešení, které by pouhým doplněním konkrétních parametrů a posunutím nulového bodu umožňovalo snadno vytvořit program pro prakticky libovolnou vtokovou drážku, a to i bez podpory CAD/CAM systémů.
Soutěžní video Romana Steinera můžete shlédnout zde:
Na 5. místě se s celkovým počtem 127 bodů umístil projekt „Píst“ Petra Janáče.
Petr Janáč si pro svůj projekt zvolil aktuální téma – úpravu automobilů na CNG (stlačený zemní plyn). Spoluředitelem projektu – výroba pístu - byla firma AQUACENTRUM Praha, která se mj. věnuje výrobě CNG kompresorů. Motivem předkládané práce bylo ukázat, jak lze takový píst obrobit i na stroji, který není přesně přizpůsoben k výrobě takto přesných dílů.
Píst, jenž se využije ve 3. stupni kompresoru pro čerpací stanice na zemní plyn, byl vyráběn na CNC soustruhu firmy Colchester, model Tornádo A50 v základním provedení. Stroj je vybaven řídicím systémem Fanuc 21i-TB. Píst se vyráběl z kaleného duralu, po vysoustružení byl povrchově upraven tvrdým eloxem. U tohoto typu součásti je podstatná drsnost povrchu, proto se na něm po skončení hrubování ještě vysoustružila kontura.
Petr Janáč připravil celý výrobní program, včetně podprogramů, ručně, bez využití CAM či CAD programu.
Soutěžní video Petra Janáče můžete shlédnout zde:
Na 6. místě se s celkovým počtem 103 bodů umístil projekt „F1“ skupiny studentů ze SPŠ Přerov, kterou přihlásil Petr Bouchal.
Šestičlenný tým studentů z Přerova se zúčastnil celosvětové soutěže „F1 ve školách“. Cílem projektu bylo sestrojit a vyrobit model z balsového dřeva, který by byl schopen závodit na 20metrové dráze.
K výrobě modelu byla použita CNC frézka Strojtos VMC 50 vybavená řídicím systémem Heidenhain iTNC530, parametry obrábění: 6000 ot./s, posuv 2000 mm/min. Výrobní program byl vytvořen v softwaru Edgecam 2010. Celkem si studenti připravili 5 programů – každý pro jednu stranu formule.
Prvním výrobním krokem bylo obrábění kolem bombičky, poté následovala výroba levého a pravého boku. Předposlední operací bylo frézování spodní drážky. Pro poslední krok, výrobu horní části vrtule, si studenti museli vyrobit jednoduchý přípravek, který našroubovali do předem vyfrézované drážky.
Soutěžní video této skupiny můžete shlédnout zde:
Řešitelé projektů na 1.-3. místě získávají diplom a finanční odměnu ve výši: 17 500 Kč za 1. místo, 10 000 Kč za 2. místo a 7 000 Kč za 3. místo. Řešitelé projektů, kteří se umístili na 4.-6. příčce získávají diplom a finanční odměnu 1 000 Kč.
Vedlejší kategorie soutěže nejlepší programátor CNC obráběcích strojů 2010, kategorie Začátečník - závěrečné hodnocení