podpora on-line |
neobávejte se NC programování |
jak vyzrát nad programováním CNC strojůod výkresu k výrobku 1
Výchozím dokumentací pro vlastní výrobu je výkres součásti. Tento výkres slouží technologovi k tomu, aby posoudil možnost vlastní výroby, stanovil technologii výroby a určil způsob toku materiálu od polotovaru k závěrečné dokončovací operaci.
|
Být schopen přijímat CAD data z jakéhokoliv systému znamená, že nemusíte odříci zakázku z důvodu neschopnosti načítání elektronických dat součásti. (Catia V5)
|
Počítačem podporovaná konstrukce, tedy CAD, je termín již zcela zdomácnělý, přesto stále velké množství firem musí vyrábět podle papírové dokumentace. Důvodů je několik: prvním z nich jsou výkresy, které byly vytvořeny na rýsovacím prkně nebo na stole konstruktéra, tedy bez využití počítače a jejich překreslení by bylo neefektivní. Dále je to i využití faxové komunikace k přenosu informací mezi zákazníkem a dodavatelem, a tím možnost přenášet pouze „obrazy“.
Počítačem podporovaná technologie výroby, tedy CAM, je termín též zdomácnělý. Aby však mohl technologický CAM software plnit požadavky uživatele, musí mít implementován i jednoduchý konstrukční modul, který umožňuje technologovi obrábět i tuto papírovou dokumentaci bez nutnosti využívat služeb konstruktéra. Tento modul by měl být technologovi nápomocný, ne zbytečně komplikovaný, aby práci technologa urychlil a nezdržoval.
Pro komunikaci mezi zákazníkem a dodavatelem je ideální využívání výměny a sdílení elektronických dat, kdy technolog dodavatele má výkres či model v elektronické podobě, a tím se může věnovat své profesi, přípravě technologie obrábění bez nutnosti suplovat práci konstruktéra.
Dnes jsou standardizovány pro výměnu a sdílení CAD formáty jako jsou DXF, DWG, IGES, Parasolid, ale i VDA-FS, STEP AP203 a AP214. Váš CAM systém by však měl mít k dispozici takové rozhraní, aby byl schopen načítat i modely Solid Edge, SolidWorks, Autodesk Inventor, CATIA V4 a V5.
Při výrobě se setkáváme s tvarovými výrobky, které nelze ani správně zakótovat a jako zdroj dat slouží model. V tomto případě není jiná možnost než umět takovýto model načíst do vašeho CAMu. Po načtení do technologického CAM software je však nutné mít k dispozici i výkonné nástroje k editaci a opravě načtených dat tak, abychom data s poškozenou geometrií z přenosu dat dokázali snadno opravit, ale i editovat dle způsobu obrábění a volby polotovaru. To vše jsou předpoklady, aby výsledný NC program připravený pro obráběcí stroj byl bezkolizní a vysoce efektivní.
|
DWG, DXF |
Optimální pro efektivní práci s elektronickými daty je sdílený archiv dokumentace na serveru zadavatele s přístupem přes web rozhraní, kde je tak možno sledovat a podílet se na změnových řízeních přímo s konstruktéry zadavatele. Je jedno, jestli je to v Brně, Tokiu nebo Los Angeles, ve všech případech zaleží jen na uživatelských přístupových právech na server zadavatele.
Je potřeba též zmínit, že ne všechny elektronické dokumenty jsou vhodné na přenos výkresů. V případě, že obdržíte soubory např. PDF, JPG či DOC, je to stejné, jako když vám dodavatel pošle výkres faxem. Vlastní konstrukci si musíte v tomto případě opět udělat sám.
Kde začít? Zkuste nejprve CAD konstrukční prostředí, např. je všem zdarma k dispozici modul pro zpracování výkresové dokumentace 2D (zdarma po vyplnění dotazníku), odkaz najdete v archívu tohoto seriálu a v příštím díle navážeme jak CAD data zpracovat v CAM technologickém systému a připravit NC program pro konkrétní CNC obráběcí stroj.
Tato série článků navazuje na soutěž Nejlepší programátor CNC strojů, na kategorii Začátečník, kde měli účastníci možnost zcela zdarma proniknout do tajů práce s CAM software. Cílem bylo naučit účastníky školení jednotlivé principy tvorby NC kódu pomocí CAM systému GibbsCAM, který se vyznačuje základní vlastností „Snadné k naučení, silné pro CNC obrábění“, kterou se liší od většiny CAMů na trhu, a tímto umožnit i lidem, kteří nikdy CNC stroje neprogramovali, připravit NC program a efektivně obrobit zakázku, tedy dokázat maximálně využít CNC obráběcí stroj s minimální dobou nutnou k zaškolení. Účastníci měli možnost změřit své nabité dovednosti s profesionály a připravit NC program pro reálné obrobky.
Napadne-li vás nějaká další otázka týkající se této problematiky, nebo nebude-li vám vše zcela jasné, nebo máte jiné zkušenosti, napište nám.
Seriál článků "Jak vyzrát nad programováním CNC strojů" je doplněním a shrnutím znalostí, které získávali účastníci v bezplatných kurzech soutěže Nejlepší programátor CNC obráběcích strojů v kategorii Začátečník, pořádaných spoluvyhlašovatelem a partnerem soutěže firmou technology-support s.r.o., která je výhradním zástupcem technologického CAM software GibbsCAM pro Českou republiku a Slovensko. Články tohoto seriálu na sebe tématicky navazují. Na těchto stránkách naleznete archiv článků.
podrubriky jak vyzrát nad programováním CNC strojů: