jazyk / language: česky | english | ||||
|
||||
podpora on-line | seriál Konstrukce CNC obráběcích strojů, Technický tydeník, 2013
všeobecně o vibracích v obráběcích strojích (6)Pojem vibrace u CNC obráběcích strojů označuje mechanické kmitání anebo chvění. Chvění těles je zdrojem hluku. Ve skutečnosti je kmitání v obráběcích strojích velmi složitým jevem, neboť jde o soustavu hmotných a pružných těles, různými způsoby navzájem spojených, které se při kmitání vzájemně ovlivňují. U obráběcích strojů se vyskytují čtyři základní druhy kmitání: - kmitání vlastní (volné) Kmitání vlastní volné může mít teoreticky dvě formy, a sice kmitání vlastní netlumené či kmitání vlastní s tlumením. Charakteristickým znakem pro vynucené kmitání je, že frekvence vynuceného kmitání se shoduje s frekvencí budicí síly. Příčinou vzniku mohou být vlastnosti stroje nebo vlastní řezný proces. U vlastností stroje se jedná o: - nevyváženost rotujících součástí (nástroje, vřetena, obrobku, hřídelí, ozubených kol, spojek, rotoru elektromotoru apod.) U řezného procesu jde o: - změnu průřezu třísky (periodická budicí síla úměrná otáčkám), např. při soustružení polotovaru šestihranu
PASIVNÍ KOMPENZACE VIBRACÍ Pasivní kompenzací vibrací rozumíme použití různých druhů materiálů, z kterých je zhotoven rám obráběcího stroje. Pro konstrukci rámu (nosné soustavy) obráběcího stroje lze využít různé materiály. Při volbě druhu je vždy nutno posuzovat mimo jiné zejména základní fyzikální vlastnosti daného materiálu, které přímo ovlivňují technické a provozní vlastnosti stroje, zejména pak útlum chvění. Odlité lože nebo stojan jsou zpravidla těžší než svařované, a to z těchto důvodů: - litina má menší modul pružnosti v tahu i ve smyku, proto je nutno volit při požadavku stejné tuhosti u odlitku tlustší stěny než u součásti svařované z ocelového plechu V konstrukci odlitků je nutné respektovat technologii slévárny. Konzervativnost zákazníků spočívá v mnohdy neopodstatněné představě, že litina díky vysokému obsahu grafitu ve své struktuře lépe tlumí. Tento všeobecně rozšířený omyl ztěžuje prodej strojů, které mají rám zhotovený ze svarků. Svarky jsou často vyplňovány tlumicími pěnami a nebo pískem, což má zvýšit útlum těchto materiálů. Použití částicových kompozitů (betonů) ve stavbě strojů není myšlenka nová. Ve světě se objevily první pokusy již na začátku století. Beton se tehdy použil na nosné a opěrné části, které byly namáhány nejen staticky, ale i dynamicky. Právě částicové kompozity svými vlastnostmi dávají předpoklad pro lepší tlumení kmitů v obráběcích strojích. V uplynulém desetiletí došlo ke značnému rozšíření uplatněného polymerbetonu jako materiálu nosných dílů brousicích a frézovacích strojů, a to zejména u německých dodavatelů výrobní techniky. Jako alternativa k oceli, litině nebo polymerovému betonu se ve strojírenství doposud ještě masově nepoužil vysokopevnostní beton (HPC). Vysokopevnostní beton (HPC) také známý pod pojmem „vysokovýkonnostní beton“ díky své nízké tepelné vodivosti reaguje na teplotní výkyvy oproti kovovým materiálům velmi pomalu, což ve strojírenství znamená nezměněnou přesnost obrábění (obr. 2). Také vysoká schopnost tlumení HPC se výborně hodí k zachycování vibrací, způsobovaných dynamickým zatížením strojních komponentů. Dalším z materiálů užívaných pro velmi přesné stroje k mikrofrézování a broušení je přírodní žula, resp. granit. Důvodem je především dokonalá rozměrová stálost (bez vnitřních pnutí) a dobré materiálové tlumení. Přestože mají kompozitní materiály (částicové i kompozitní) a dílce z nich vyrobené velký potenciál pro stavbu výrobních strojů, k jejich masovému uplatnění zatím vzhledem k cenovým a technologickým nárokům nedochází. Jednou z významných překážek jejich uplatňování v běžném strojírenském průmyslu je také neznalost techniků a inženýrů, jak z těchto materiálů navrhovat dílce, jak je spojovat, jak provádět optimalizace a výpočty. I v oboru výrobních strojů si však časem nepochybně vláknové kompozity naleznou své místo a oboroví inženýři se s nimi naučí pracovat.
AKTIVNÍ KOMPENZACE VIBRACÍ Aktivní kompenzace je aplikace takových technických prostředků v konstrukci obráběcího stroje, které umožní tlumení. Jedná se buď o tlumiče aplikované v pohybových osách (přímočarých anebo rotačních) co nejblíže potenciálním zdrojům kmitání (obrobek nebo nástroj), anebo má vedení pohybových os vlastnosti umožňující potlačovat vibrace. Princip hydrostatického vedení je založen na dodávce tlakového oleje mezi vodicí plochy, např. loží a saní, čímž je docíleno tzv. kapalinného tření. Vedení s kapalným třením se vyznačuje velmi malým součinitelem tření. Nemá prakticky žádné opotřebení, protože pracovní plochy vedení se nedotýkají ani za klidu, při nulové rychlosti pohybu. Z toho plyne mimořádně vysoká životnost vedení. Významnou vlastností je vysoká tlumicí schopnost, která je hojně využívána ve všech typech obráběcích strojů. Zejména u nástrojů s velkým vyložením se v současné době používají vestavěné tlumiče v nástrojích (tzv. Silent Tools). Vibrující nástroj má výrazně sníženou životnost vyměnitelných břitových destiček, nehledě na to, že je často, za pronikavého zvuku, nenávratně poškozen obrobek. Tyto tlumené nástroje jsou aplikovány u vyvrtávání (obr. 3), soustružení a frézování a existují specia lizované firmy pro jejich dodávku jak výrobcům strojů, tak i uživatelům.
POZNÁMKY NA ZÁVĚR Problematika kmitání u obráběcích strojů je jev, který se nepodaří nikdy uspokojivě odstranit. Proč? Proto, že neexistuje dokonale tuhý obráběcí stroj, který by dokázal odolávat jakýmkoli budicím silám z řezného procesu. Každý obráběcí stroj, i sebelépe a znalostně zkonstruovaný, lze rozkmitat. To ví každá pozorná a průměrně vzdělaná obsluha. Cestou nejmenšího odporu je „laborace“ s řeznými podmínkami a různými vyměnitelnými břitovými destičkami metodou pokus omyl u „běžného“ typu obráběcího stroje. Vyšší stupeň odolnosti znamená aplikovat popsané pasivní anebo aktivní kompenzace vibrací již ve fázi konstrukce obráběcího stroje. To je však otázka ekonomičnosti a prodejnosti takového stroje.
Prof. dr. Ing. Jiří MAREK, technický ředitel TOSHULIN, převzato z Technického týdeníku podrubriky seriál Konstrukce CNC obráběcích strojů, Technický tydeník, 2013:
| ||||